Sosyal MedyaTeknolojiTüm MakalelerYardım

Youtube videolarındaki müziklerle başınız dertte mi?

Youtube da bir kanalınız var ve kendinize videolar çekiyorsunuz. Bu videoların arkasına sevdiğiniz müzikleri ekleyip videolarınızı daha çekici hale getiriyorsunuz ve videoyu Youtube’a yüklüyorsunuz. Ya yükleme esnasında ya da bir kaç dakika sonrasında Youtube yüklediğiniz videodaki müziği tanıyacak ve size telifle ilgili bu videodan para kazanamayacağınızı ifade eden bir uyarı gönderecek. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için ne yapmalıyız?

Youtube bize bu konuda yardımcı oluyor.

Ses Kitaplığı’ndan müzik alma

Videolarınızda kullanmak üzere ücretsiz müzikler ve ses efektleri edinmek için YouTube Ses Kitaplığı’nı kullanabilirsiniz.

Yüksek kaliteli 320 kb/sn ses parçalarımızdan ve telifsiz ses efektlerimizden bazılarını indirip kullanabilirsiniz.

  1. İçerik Stüdyosu > Oluştur > Ses Kitaplığı bölümüne gidin.
  2. “Ücretsiz müzik” veya “Ses efektleri”ni seçmek için sayfanın üstündeki sekmeleri kullanın. Şarkıların yanındaki çubuklar, bir parçanın ne kadar popüler olduğunu gösterir.
  3. Sevdiğiniz bir parça bulduğunuzda indirmek için oku tıklayın.
  4. Gelecekte kolay erişim için parçanızı Favoriler’inize eklemek üzere yıldızı seçin.

Ücretsiz müzik ilişkilendirme ve para kazanma

  • Videonuzu ilişkilendirme: Bir parçanın yanında ilişkilendirme gerekli simgesini görürseniz videonuzun açıklamasında orijinal sanatçının ismini verdiğinizden emin olun. Creative Commons web sitesinde ilişkilendirme hakkında daha fazla bilgi edinin.
  • Videonuzdan para kazanma: Ücretsiz müziklerle ilgili olarak Content ID yoluyla hak talebinde bulunulmadığından videonuzdan para kazanabilirsiniz. Müziğin ticari kullanım haklarına sahip olduğunuzu göstermeniz istenirse müziğin tam başlığını ve müziği YouTube Ses Kitaplığı’ndan indirdiğiniz bilgisini eklediğinizden emin olun. Hak talebinde bulunmak için belge sunma hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

Serhat Demir

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.