Web TasarımWordPress

WordPress Dosya Yükleme Limitini Arttırma

WordPress kullanıyorsanız büyük boyutlu dosya yüklerken mutlaka sorunla karşılaşmışsınızdır. WordPress’de yükleyebileceğiniz en büyük dosya boyutunu 8MB. Bundan daha büyük bir dosya yüklemeye çalıştığınızda hata ile karşılacaksınız. Peki bu hatayı düzeltmenin bir yolu yok mu? Elbette var. Hem de birden fazla. Aşağıda sırayla yolları anlattım. Hangisini isterseniz kullanabilirsiniz.

1) PHP.ini dosyası ile Yükleme Limiti Arttırma

Bunu yapmak için masaüstünde yeni bir metin belgesi oluşturun, açtığınız metin belgesinin içine

upload_max_filesize = 50M 
post_max_size = 50M

kodlarını ekleyin ve ismini “php.ini” olarak kaydedin. Bu “php.ini” dosyasını ise FTP üzerinden “/wp-admin” klasörünün içine atacaksınız.   Eğer bu işlemlerded sonra “500 internal server error” gibi bir uyarı alırsanız, çalıştığınız firma engel koymuştur, onlarla iletişime geçmeniz gerekecek.

2) Tema Fonksiyon Dosyası ile Yükleme Limiti Arttırma

Web sitenize admin hesabınızla giriş yapın. Sol menüde yer alan Görünüm\Düzenleyici ye tıklayın. Yeni bir sayfa açılacak. Bu sayfanın sağ tarafında yer alan Tema İşlevleri (function.php) dosyasına tıklayın. <?php satırının hemen altına aşağıdaki kodları kopyalayıp yapıştırın ve Dosyayı Güncelle butonuna tıklayın.

function.php dosyasını değiştirmenin bir diğer yöntemi ise FTP programlarıyla web sitenize bağlanmak ve wp-content/themes/temaklasoru altında yer alan function.php dosyasını bilgisayarınıza indirip bir editör yardımıyla aşağıdaki kodları ekleyip yeniden sitenizde aynı yere yüklemektir.

@ini_set( 'upload_max_size' , '64M' );
@ini_set( 'post_max_size', '64M');
@ini_set( 'max_execution_time', '300' );

3) .htaccess ile Upload Limiti Arttırma

.htaccess dosyasında bilmeniz gereken bir noktada şu: bu dosyayı tüm FTP programları göstermemektedir. FileZilla ile görüntüleyip değiştirebilirsiniz. Alttaki kodları .htacess’inize ekleyin.

php_value upload_max_filesize 64M
php_value post_max_size 64M
php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300

.htaccess’den hemen sonra wp-config.php dosyasını düzenliyoruz. Ana dizindeki wp-config.php dosyasını açın ve alttaki satıra şunu ekleyin;

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M’);

Bu yöntemlerden sonra yeniden dosya yüklemeye çalıştığınızda belirlediğiniz limitlere geldiğini göreceksiniz.

Serhat Demir

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.