Bilişim Teknolojileri AlanıTüm MakalelerWeb TasarımWeb Tasarım ve Programlama

Tasarımın Temel İlkeleri

Bu yazıyı okuyabildiğinize göre en azından bir internet sitesini ziyaret etmişsinizdir 🙂 İnternete erişmek için hizmet aldığımız şirketler vardır. Bu şirketlere ISS (internet servis sağlayıcı) denir. Bir web sayfası yapmadan bazı temel terimleri bilmemiz gerekir.

1- Web Sunucusu ( Hosting – Barındırma ) : Web sitenizin sayfaları için yer sağlayan ve kullanıcıların sitenize erişmek istediğinde bu isteğe yanıt veren sürekli internete bağlı bir bilgisayardır.
2- Alan Adı ( Domain) : Nasıl ki posta adresiniz eviniz için eşsiz bir tanımlayıcıysa bir web sitesinin de alan adı o siteyi tanımlar ve eşsizdir. Alan adı web sitenizin hangi sunucuda bulunduğunu da gösterir. Alan adları olmasaydı web sitelerini ziyaret etmek için IP adreslerini (95.173.171.100 gibi) yazmak zorunda alacaktık. Bu adresleri de akılda tutmak zor olacaktı.
3-Web Sayfası : Bir web sitesinin içeriğini oluşturan dosyaların her birine web sayfası denir.
4- Web Master : İnternet sitesinin genelinden sorumlu olan kişidir. Genel olarak web sitesinin güncellenmesi, içeriğin yönetilmesi, tasarımın uygulanması gibi işlerden sorumludur.
5- Web Tasarımcısı : Web sitesinin grafiksel arayüzünü tasarlar. Genellikle Photoshop, Fireworks, Dreamweaver gibi uygulamalarla çalışır. Grafik uygulamalarının yanı sıra CSS (Cascad
ing Style Sheets – Basamaklı Biçem Sayfaları) gibi modern dillere de hakimdir.
6- Web Tarayıcısı ( Web Browser) : Tarayıcı web sayfalarını görüntülememizi sağlayan yazılımdır. Örnek olarak Internet Explorer, Chrome, Safari, Firefox, Opera verilebilir.
7-HTML ( Hyper Text Markep Language – Zengin Metin İşaret Dili ) : Web sayfalarının kodlanmasında kullanılan temel dildir. HTML bir programlama dili değil, işaretleme dilidir.
8-WYSIWYG (What You See Is What You Get – Ne görürsen onu alırsın) : “Ne görürsen onu alırsın” sözcüklerinin ilk harflerinden oluşan kısaltmadır. Görsel tasarım araçlarını ve editörleri ifade etmek için kullanılır. Bir WYSIWYG tasarım aracıyla tasarım yaparken, tasarladığınız sayfayı aynı anda ekranda görebilirsiniz.
9- TCP/IP: Transmission Control Protocol / Internet Protocol – İletişim Kontrol Protokolü / Internet Protokolü : kelimelerin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Internette bulunan bilgisayarlar ve diğer araçlar arasında veri iletişimini olanaklı kılan iletişim protokollerinin genel adıdır.

Web Tasarımının Temel İlkeleri:

Şimdi temel tasarım özelliklerinden bahsedelim. Web tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı ilkeler vardır.

 1. İçerik : Web sitesi içerisinde yer alan bilgilerdir. Bir web sitesinde içerik çok önemlidir. Tasarım ne kadar güzel olursa olsun site içeriği zayıf olmamalıdır. Sitede sade bir dil kullanılmalıdır. Çok uzun cümleler yerine daha kısa cümleler seçilmelidir.
 2. Tasarım : Web sitesi içeriklerinin hazırlayacağımız web sayfasının neresinde ve nasıl görünmesini planladığımız bölüm tasarım aşamasıdır.wtp_01
 3. İşlevsellik: Kullanıcılar sitenin ana sayfasından sitenin içindeki her sayfaya erişmek ister. Ana sayfamızı hazırlarken bunu dikkate almamız gereklidir. Diğer taraftan internet kullanıcıları sitenin iç sayfalarından da diğer sayfalara erişmek ister. Bunun için mümkün olduğunca sitedeki her sayfadan diğer sayfalara bağlantılar oluşturma çalışmalıyız.
 4. Kullanılabilirlik: Web sayfalarımızı internet kullanıcılarının kolay kullanacağı şekilde tasarlamalıyız. Kullanılabilirliğin iyi olması için aşağıdaki özelliklere dikkat edilmesi gerekir:
 •  Web sayfalarımız hızlı yüklenmelidir.
 • Siteyi gezmek için kullandığımız navigasyon (menü) kullanıcının kolayca görüp kullanacağı bir yerde bulunmalı (Genellikle sayfa başında veya sayfanın sol ve sağ bölümünde)dır.
 • Sayfadaki site logosundan ana sayfaya bağlantı verilmelidir.
 • Her sayfadan ana sayfaya bağlantı için bir Anasayfa yazısı bulunmalıdır.
 • Her bölümde o bölümün iç sayfalarına ulaĢmamız için bağlantılar olmalıdır.
 • Web sitesinde iletiĢim kurmak için iletiĢim bilgileri ve iletişim formu bulunmalıdır.
 • Önemli kelimeler kalın olarak veya özel renklerle vurgulanmalıdır.
 • İçerik çok fazla ise arama kutusu bulunmalıdır

 

Serhat Demir

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

2 thoughts on “Tasarımın Temel İlkeleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.