TeknolojiTüm MakalelerYazılım

Ücretsiz Yazılımlar

Bu yazımızda Ücretsiz Yazılımlar konusuna değinmek istedik. Bilgisayarımızda işimize yarayacak bir çok yazılımın ücretsiz alternatiflerine değineceğiz. Aynı işi yapmak için cebimizden bir sürü para çıkmasına gerek kalmadan ya da crack vb gibi sıkıntılardan kurtulabileceğiniz bir çok yazılım alternatifi aşağıda mevcuttur. Hemde hepsi ücretsiz. Yararlı bir yazı olması dileğiyle.

Any Audio ConverterAny Audio Converter Free – Sesleri dönüştürün

Videolardan ses alabilir veya müzik dosyalarınızı dönüştürebilirsiniz. Bu ücretsiz araçla çeşitli video formatlarının seslerini alabilir veya WMV, MP4, WAV, WMA, OGG, AAC, MP3, M4A, MP2 vs gibi dosyalarınızı MP3, WMA, OGG veya AAC formatına çevirebilirsiniz.
Desteklenen giriş formatlar: WMV, ASF, WMV, AVI, MPG, VOB, DV, M1V, M2V, MOV, MP4, 3GP, RM, RMVB, FLV, MP2, MP3, WAV.
Çıkış formatları: MP3, WMA, AAC, OGG.

–>> Web Sitesine Git <<–


QuickTime – Medya dosyalarının dostu

QuickTime çeşitli biçimlerdeki sayısal görüntü, ses, yazı, animasyon, müzik, resim dosyalarını işleyen, Apple Computer tarafından geliştirilen bir çoklu ortam teknolojisidir. Ücretsiz medya oynatıcı olarak anılan QuickTime, H.264 codecli görüntüleri hızlı ve akıcı bir şekilde izlemenize imkan tanımaktadır.

–>> Web Sitesine Git <<–


VirtualDub – Videolarınızı yapılandırın

Adobe Premiere benzeri genel amaçlı bir video editörü olan VirtualDub, küçük boyutlu olmasına karşın oldukça güçlü bir yapıya sahip. Videolarınızı kesmenize, birleştirmenize ve videolarınız üzerinde daha birçok fonksiyonu gerçekleştirmenize imkan tanıyan yazılım, tüm standart codec’lerle uyumlu olarak çalışıyor.

–>> Web Sitesine Git <<–


VLC Player – Ücretsiz medya oynatıcısı

Açık kaynak kodlu bir medya oynatıcısı olan VLC Player sayesinde çalamayacağınız veya görüntüleyemeyeceğiniz hiçbir format kalmıyor. MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, MP3, OGG de dahil olmak üzere pek çok medya formatını destekleyen VLC Player, codec paketlerini de içeriğinde sunuyor. Böylece ayrıca herhangi bir codec paketi yüklemenize ihtiyaç duymayan VLC Player, ücretsiz olmasıyla da dikkat çekiyor.

–>> Web Sitesine Git <<–


CCleaner – Sistem optimizasyon yazılımı

Bir sistem optimizasyon yazılımı olan CCleaner, sisteminizde kullanılmayan dosyaları silebileceğiniz kullanışlı bir program. Bilinçli sistem kullanıcıları tarafından mutlaka kullanılması gereken bir yazılım olan CCleaner, sistem sağlığını yüksek oranda etkiliyor. Internet Explorer, Firefox ve Chrome gibi popüler web tarayıcıları üzerinden yaptığınız ziyaretlerden arta kalan artıkları temizleyerek sisteminizi rahatlatan CCleaner, kayıt defterini de temizlemektedir.

–>> Web Sitesine Git <<–


Microsoft Security Essentials – Sistem güvenliği uzmanı

Ev veya küçük işletme bilgisayarlarında virüslere, casus yazılımlara ve diğer kötü amaçlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı koruma sağlayan Microsoft Security Essentials, kolayca yüklenebilen, kolayca kullanılabilen ve bilgisayarınızın en son teknolojiyle korunduğundan emin olmanız için otomatik olarak güncelleştirilen başarılı bir yazılımdır. Arka planda çalışan Microsoft Security Essentials, kullanıcının aktif kullanımı sırasında herhangi bir performans kaybı yaşatmamaktadır.

–>> Web Sitesine Git <<–


7-Zip – Ücretsiz Arşivleme Yazılımı

7-Zip, özgür ve ücretsiz bir dosya arşivleyicisidir. 7-Zip’in Komut İstemi sürümü Unix benzeri sistemler içinde düşünülmüş hatta AmigaOS bu saydıklarımıza dahil. 7z, ZIP, RAR, GZIP, BZIP2, TAR, CAB, ISO, ARJ, LZH, CHM, Z, CPIO, RPM, DEB gibi dosyaları açabilir ve oluşturabilir.

–>> Web Sitesine Git <<–


Adobe Acrobat Reader DC – PDF görüntüleyicisi

PDF dosyalarını görüntüleyebileceğiniz ve bu dosyalarla etkileşime girebileceğiniz ünlü bir yazılım olan Adobe Reader, PDF belgelerini güvenle görüntüleme, yazdırma ve bu belgelerde yorum oluşturma için global bir standarttır. Formlar ve multimedya dosyaların dahil olduğu tüm PDF içeriği türleriyle açılabilen ve etkileşime girebilen tek PDF dosya görüntüleyicisidir.

–>> Web Sitesine Git <<–


Notepad++ – Gelişmiş yazı editörü

Windows’ta bulunan Not Defteri’inden çok daha gelişmiş bir yazı editörü olan Notepad++, pek çok programlama diline ait kodları farklı renklerle işaretleyebilir ve sistem kaynaklarını tutumlu bir şekilde kullanarak performans kaybına mani olur. Notepad++; desteklediği diller arasında; C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, CSS, Javascript, ASP, VB/VBS, SQL, Pascal ve Perl ve daha fazlasını bulundurmaktadır.

–>> Web Sitesine Git <<–


IrfanView – Resim dosyalarınızı görüntüler

IrfanView. Resim dosyalarını açmak, üzerlerinde çeşitli efektler uygulamak, türünü, boyutunu, renk skalasını değiştirmek, listelemek veya düzenlemek için kullanılabilen Boşnak kökenli Irfan Škiljan’a ait yazılım. Resim dosyalarını görüntülemek için kullanabileceğiniz en hızlı yazılımlardan biri olarak dikkat çeken IrfanView ücretsiz olmasıyla da etkileyici. 100’e yakın resim formatı desteği, küçük resim ve önizleme görüntüleme özelliği, resim düzenleme destekleri ve bu gibi daha pek çok özelliği ile ücretsiz olmasına karşın oldukça gelişmiş bir yazılım olan IrfanView, kullanıcılara önerilir.

–>> Web Sitesine Git <<–


Paint.NET – Fotoğraf düzenleme aracı

Paint.NET, Washington Üniversitesi’nin Microsoft Paint yazılımının varisi olarak geliştirdiği, C# tabanlı çizge tasarım yazılımıdır. Ancak bu yazılımın aşırı derecede geliştirilmesi sonucu, Microsoft Paint’in yerini alması iptal edilmiştir. Bir resim ve fotoğraf düzenleme yazılımı olarak tanımlayabileceğimiz Paint.NET, grafik işlemleri konusunda basit ve ücretsiz bir alternatiftir. Gerçekleştirdiğiniz bütün grafik değişim geçmişinizi sınırsız olarak kaydedebilen Paint.NET, böylece büyük kolaylık sağlamaktadır. Ayrıntılı bir arayüze sahip olan Paint.NET, ücretli grafik araçlarına karşı iyi bir alternatif olarak durabilmektedir.

–>> Web Sitesine Git <<–


GimpThe GIMP – Resim işleme yazılımı

Açık kaynak kodlu, ücretsiz ve Türkçe destekli bir resim işleme yazılımı olan The GIMP’in sunduğu kullanışlı birimleri kullanarak, fotoğraflarınızın üzerinde profesyonel kalitede rötuşlar yapabilir ve fotoğraflarınızı daha güzel kılabilirsiniz. Özellikle Adobe Photoshop gibi ücretli ve gelişmiş yazılımlara ücretsiz bir alternatif bakıyorsanız The GIMP işinize fazlasıyla yarayabilir.

–>> Web Sitesine Git <<–


SkypeSkype – En ucuz yöntem

PC’den PC’ye sesli ve görüntülü görüşme gerçekleştirebilen ve iletişim çağının güçlü yazılımlarından biri olan Skype, önemli özellikler sunuyor. Skype’tan Skype’a görüşmenin dışında sabit telefon ve cep telefonlarına çağrı imkânı da sağlayan Skype, ayrıca toplantılar için grup görüntülü görüşmeye de imkân tanıyor.

–>> Web Sitesine Git <<–


JavaJava Runtime – Sisteminizin Java desteği

“Java yazılımı online oyun oynamanızı, dünyanın dört bir yanındaki insanlarla sohbet etmenizi, konut kredinizin faizini hesaplamanızı, resimleri üç boyutlu olarak görüntülemenizi ve daha pek çok şey yapmanızı sağlar. Ayrıca, şirketlerin bilgi işlem sistemlerinin temeli olan intranet uygulamalarının ve diğer e-iş çözümlerinin de ayrılmaz bir parçasıdır,” şeklinde tanımlanan Java; ayrıca bilgisayarınızda kullanmak istediğiniz Java desteği isteyen programları çalıştırmanıza yardımcı olacak bir eklenti olarak da özetlenebilir. Yazılım, özellikle oyunlar için çok gerekli.

–>> Web Sitesine Git <<–


Microsoft .NET Framework – Sisteminizin olmazsa olmazı

.NET Framework, Microsoft tarafından geliştirilen, açık İnternet protokolleri ve standartları üzerine kurulmuş bir “uygulama” geliştirme platformu. Kurmak istediğiniz bazı programlar .NET Framework’e ihtiyaç duyacaktır. Bir kere kurduğunuzda sorunsuz olarak çoğu yazılımı kullanabilirsiniz. Sisteminiz 32 bit ise bu Framework’ü kullanmalısınız.

–>> Web Sitesine Git <<–

Ücretsiz Yazılımlar ile ücretli yazılımlarla yapabileceğiniz hemen hemen her işi yapabileceğinizi unutmayın. Diğer ücretsiz yazılımları bir başka yazımızda paylaşmak üzere.

Serhat Demir

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.