TeknolojiTüm Makaleler

TÜİK Çocuk – Çocuklar için İstatistik

TÜİK’in ( Türkiye İstatistik Kurumu ) Çocuklar için İstatistik sayfası TÜİK Çocuk’ta temel istatistik terimleri ve eğlenceli bir istatistik uygulama mevcut.

İlk ekranda “Başla” butonuna bastıktan sonra aşağıdaki ekran açılacak. Kendinize ait bilgileri girin. Ad, Cinsiyet, Doğum Tarihi, Boy, Kilo, Yaşadığın ili seçiyorsun ve tamam butonuna basıyorsun.

tuikcikis01

 

Açılacak ekrandan bir karakter seçmeni istiyor, birini seçiyorsun ve “Seç” butonuna basıyorsun.

tuikcikis02

 

Girdiğin veriler ile ilgili istatistik bilgiler aşağıdaki gibi ekrana geliyor.

tuikcikis03

 

–>> Ayrıca TÜİK Çocuk sitesinden temel istatistik bilgilere de erişebiliyorsunuz. <<–

İstatistik nedir?
İstatistik; saymak, ölçmek, tartmak, gözlemek gibi yöntemlerle verileri derlemek, bu verileri sınıflandırıp incelemek ve analiz etmek olarak açıklanabilir. Diğer bir ifadeyle; veri toplama ve sayısal verileri işleme ve yorumlama tekniklerini içeren bir bilimdir. Ayrıca istatistik, doğru ve geçerli verilerle sonuca ulaşarak, kullanıcılara mevcut durum hakkında objektif bilgiler vermek, mevcut durumun aksayan yönlerini ortaya koymak, ihtiyaçların önceden belirlenmesine yardımcı olmak gibi faydalar da sağlamaktadır.

Anket ve anket formu nedir?
Anket, belli bir amaç doğrultusunda çeşitli soruları yüz yüze görüşme, posta, telefon veya internet yolu ile kişilere sorularak yapılan, veri ve bilgiye ulaşma tekniğidir. Anket formu, bilgi edinmek için hazırlanan soruları kapsayan formdur.

Serhat Demir

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

One thought on “TÜİK Çocuk – Çocuklar için İstatistik

  • Nusrettin

    Interneti bilmiyommmm

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.