Görsel EğitimKodlamaSmall BasicTüm MakalelerYazılım

Çocuklar için Programlama ( I- Giriş )

Merhaba. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersimizde ilk dönem donanım, yazılım, güvenlik ve ağ ile ilgili temel kavramları öğrendik. Yazılım kısmını daha ayrıntılı olarak ikinci dönem işleyeceğiz ancak bir çok öğrencim “Öğretmenim bir şeyler yapmak istiyoruz, internetten araştırıyoruz ancak çok karışık anlayamıyoruz. Bize yazılımla ilgili bir şeyler göstermeyecek misiniz?” soruları neticesinde programlama ile ilgili yazılar yazmaya karar verdim. Hem bunları derste tekrar edebiliriz hem de ilgili öğrencilerim ile daha çok uygulama şansımız olur. Haydi başlayalım.

Programlama derslerinde Microsoft Firması tarafından programlama yeni başlayanlar ve çocuklar için geliştirilen Small Basic programını kuracak ve öğreneceğiz.

smallbasickurulum

Bir bilgisayar programı aslında nedir?

Bir program, bilgisayar için bir talimatlar dizisidir. Bu talimatlar bilgisayara tam olarak ne yapacağını söyler ve bilgisayar da daima bu talimatları izler. Tıpkı insanlar gibi, bilgisayarlar da talimatları ancak anlayabilecekleri bir dilde verilirse izleyebilirler. Bunlar programlama dilleri olarak adlandırılır. Bilgisayarın anlayabileceği pek çok dil vardır ve Small Basic de bunlardan birisidir.

Neden Small Basic? 

Small Basic Microsoft firması tarafından üretilen kurulumu ve kullanımı basit ve ücretsiz bir programlama dilidir. Programlama ve algoritma mantığını anladığımız zaman hangi programı kullandığımızın  çok önemi yoktur. Yani bu yazı dizilerinde Small Basic programını değil onun vasıtası ile programlamayı öğreneceğiz.

Öncelikli olarak Small Basic Programını bilgisayarımıza nasıl kuracağımızı öğrenelim?

Serhat Demir

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

7 thoughts on “Çocuklar için Programlama ( I- Giriş )

 • ataeren

  hocam bu programdan web tarayıcısı yapılıyormu? acil cevap verebilirseniz sevinirim

  Yanıtla
  • Small Basic programlamaya yeni başlayan kişiler için basit arayüzü ile temel programla görevleri sunar. Bildiğim kadarıyla web tarayıcısı yapılmıyor. Bu iş için Visual Basic programını kullanabilirsiniz.

   Yanıtla
 • Ömer SUNA

  Merhaba Serhat Bey,

  Aradım bulamadım. C# için böyle minik bir IDE mevcut mu acaba? Teşekkür ederim şimdiden.

  Yanıtla
  • C# için Visual C# Express kullanıyoruz. Bu tarz bir yazılımın var mı bilmiyorum.

   Yanıtla
 • Giray

  Değerli bilgiler için teşekkürler hocam takibinizde olacağım

  Yanıtla
 • ismail hakkı

  video silinmiş

  Yanıtla
  • Tekrar yükledim. Daha fazla videoya ulaşmak için kanalımı takip edebilirsiniz. Sitenin üstünde Youtube simgesini tıklayarak ulaşabilirsin.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.