Çocuklar için Programlama ( I- Giriş )

Merhaba. Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersimizde ilk dönem donanım, yazılım, güvenlik ve ağ ile ilgili temel kavramları öğrendik. Yazılım kısmını daha ayrıntılı olarak ikinci dönem işleyeceğiz ancak bir çok öğrencim “Öğretmenim bir şeyler yapmak istiyoruz, internetten araştırıyoruz ancak çok karışık anlayamıyoruz. Bize yazılımla ilgili bir şeyler göstermeyecek misiniz?” soruları neticesinde programlama ile ilgili yazılar yazmaya karar verdim. Hem bunları derste tekrar edebiliriz hem de ilgili öğrencilerim ile daha çok uygulama şansımız olur. Haydi başlayalım.

Programlama derslerinde Microsoft Firması tarafından programlama yeni başlayanlar ve çocuklar için geliştirilen Small Basic programını kuracak ve öğreneceğiz.

smallbasickurulum

Bir bilgisayar programı aslında nedir?

Bir program, bilgisayar için bir talimatlar dizisidir. Bu talimatlar bilgisayara tam olarak ne yapacağını söyler ve bilgisayar da daima bu talimatları izler. Tıpkı insanlar gibi, bilgisayarlar da talimatları ancak anlayabilecekleri bir dilde verilirse izleyebilirler. Bunlar programlama dilleri olarak adlandırılır. Bilgisayarın anlayabileceği pek çok dil vardır ve Small Basic de bunlardan birisidir.

Neden Small Basic? 

Small Basic Microsoft firması tarafından üretilen kurulumu ve kullanımı basit ve ücretsiz bir programlama dilidir. Programlama ve algoritma mantığını anladığımız zaman hangi programı kullandığımızın  çok önemi yoktur. Yani bu yazı dizilerinde Small Basic programını değil onun vasıtası ile programlamayı öğreneceğiz.

Öncelikli olarak Small Basic Programını bilgisayarımıza nasıl kuracağımızı öğrenelim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.