Bilişim Teknolojileri AlanıProgramlama Temelleri

Programlama Temelleri II. Dönem Çalışma Kağıdı

cSharp
 1. Değişken nedir? Değişken tanımlamasına iki örnek verin
 2. Bir halı yıkama firması için halıların boyutları girilerek ödenecek ücreti gösteren program yazılacaktır. Programa dışarıdan halının en ve boyu metre cinsinden girilecektir. Metrekaresi hesaplandıktan sonra metrekaresi 5 tl den toplam kaç lira ödeyeceği bilgisi verilecektir. *** Metrekaresi 10 olan halıların metrekaresi 5 tl den, 10 dan fazla olan halıların metrekaresi 7 tl den yıkanacaktır.
 3. Kullanıcının girdiği iki sayı arasındaki sayıları ekranda alt alta gösteren programı for döngüsünü kullanarak yazın.
 4. Bir mağazada alınan ürünün fiyatı 100 Tl ve üzerinde ise 5 Tl olan kargo ücreti alınmamaktadır. Ürünün fiyatı girildiğinde toplam ödenmesi gereken tutarı gösteren programı if-else kullanarak yazın.
 5. Kullanıcının girmiş olduğu karaktere göre hangi kitap türünü seçtiğini bulan programı switch-case kullanarak yazın. Kullanıcı aşağıdaki seçimlerden başka bir seçim yaparsa geçersiz seçim olarak uyarın.  
  Seçenekler
  B-Bilgisayar
  M-Matematik
  T-Tarih
  İ-İngilizce 
 6. Değişken tanımlarken uyulması gereken kurallardan 3 tanesini yazın.
 7. Bir şirket için muhasebe programı yazılacaktır. Şirket çalışanlarına ödenen net maaşı gelir vergisi kesintisine göre gösteren programı yazınız. Gelir vergisi kesintisi 2000 tl ye göre maaş alanlarda %5, 2000-5000 tl maaş alanlarda %10, 5000 tl ve üstü maaaş alanlarda  %15 şeklinde olacaktır.
 8. 10 ile 30 arasındaki sayıları ve  sayıların karesini aşağıdaki şekilde ekranda alt alta gösteren programı for döngüsünü kullanarak yazın.
  10 Sayısının karesi: 100
  11 Sayısının karesi: 121 
  ………………
 9. Bir mağazada iki ürünün fiyatı girildiğinde toplam fiyat 200 TL’den fazla ise, 2.üründen %25 indirim yaparak ödenecek tutarı gösteren programı if-else kullanarak yazın.
 10. Klavyeden Beşlik sistemde (1-2-3-4-5) Ders Notu girilecek girilen nota göre Zayıf,Geçer,Orta ,İyi, Pekiyi olarak ekrana yazdıran programı switch-case kullanarak yapınız.

—>>> Soruların Çözümleri için tıklayın <<<—

Serhat Demir

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.