PHP Dersleri (I – PHP’ye Giriş)

php_giris

PHP nedir?

PHP: Hypertext Preprocessor, internet için yaratılmış, sunucu taraflı, çok geniş kullanımlı, genel amaçlı, HTML içerisine gömülebilen betik ve programlama dilidir. İlk kez 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından yaratılan PHP’nin geliştirilmesi bugün PHP topluluğu tarafından sürüdürülmektedir. Ocak 2013 itibariyle 244 milyondan fazla web sitesi PHP ile çalışırken, 2.1 milyon web sunucusunda PHP kurulumu bulunmaktadır.

PHP kodları PHP işleme modülü bulunan bir web sunucusu tarafından yorumlanır ve çıktı olarak web sayfası üretilir. Bu kodlar veriyi işlemek üzere harici bir dosyaya kaydedilerek çağırılabildiği gibi doğrudan HTML kodunun içine de gömülebilir. PHP zaman içinde bir komut satırı arayüzü sunacak şekilde evrilmiştir, PHP-GTK yardımıyla grafiksel masaüstü uygulaması geliştirmek de mümkündür.

PHP özgür bir yazılım olup PHP Lisansı ile dağıtılmaktadır. Bu lisans kullanım şartları kısmında GNU Genel Kamu Lisansı ile örtüşmese de, PHP tüm web sunuculara ve hemen hemen tüm işletim sistemi ve platforma ücretsiz olarak yüklenebilir.

Vikipedi

PHP Kullanılan Bazı Siteler & Sistemler

 • WordPress
 • Facebook
 • Twitter
 • vBulletin
 • MYBB

Peki Öğrendiklerimizi Nasıl Uygulayacağız?

  • PHP kodlarımızı yazabilmemiz için wordpad veya not defteri bile yeterli fakat daha iyi bir çalışma alanı için Notepad++ ‘dır. Eğer tasarım ağırlıklı çalışıyorsanız Adobe Dreamweaver daha uygun seçim olacaktır. Ben PHP temellerini göstereceğimden ve ücretsiz kolay indirebileceğimiz için Notepad++ ‘sı tercih ediyorum.Kurulumu hakkında yardım almak isteyenler alttaki bağlantıdan nasıl kurulum yapabileceklerini görsel (video) olarak inceleyebilirler.

   Notepad++ kurulum videosu için tıklayın.

  • Yazdığımız PHP kodlarını görmek, denemek içinde bir sanal sunucuya ihtiyacımız var. Eğer bir ücret ödeyerek web sunucusu alabilir ya da bazı yazılımlar sayesinde bilgisayarınızda bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ben eğitim amaçlı olduğu için sanal sunucu yani bir program sayesinde bu işlemi gerçekleştireceğim. Bu işlem ücretsizdir. Kullanacağımız programın adı XAMPP. XAMPP ücretsiz bir yazılımdır.Kurulumu hakkında yardım almak isteyenler alttaki bağlantıdan nasıl kurulum yapabileceklerini görsel (video) olarak inceleyebilirler.
  • XAMPP kurulum videosu için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.