Oyuncaklarımı Topluyorum GAD – Etkinlik 01

Merhaba tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsü sebebiyle bildiğiniz gibi Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitim sistemine geçti. Hem EBA internet sitesi üzerinden hem de yeni açılan EBA TV üzerinden yapılacak. Bu bağlantıdan bu yayınlara ulaşabilirsiniz. Bu yayınların içeriğinde meslek derslerimiz yok. Biz de Uzaktan Mesleki Eğitim vermeyi planladık. Ağırlıklı olarak 11. Sınıf derslerini seçtik. Eğer okulda olsaydık neler anlatacaktık? sorusuna cevap aradık ve aşağıdaki planlamayı yaptık.

İşte bu plan dahilinde her gün siz öğrencilerimizden alacağımız geri dönüşlere göre hızımızı ayarlayarak en az bir etkinlik yapmayı planlıyoruz. Eğer daha fazlası için bir talep oluşursa daha fazlasını da hep birlikte gerçekleştiririz. Grafik ve Animasyon dersi için etkinliğimiz her gün saat 10:00 da paylaşılacaktır. Animasyonlarımızın kodlarını akşam saat 22:00’da sitemize ekleyeceğiz. Etkinliğe başlamadan önce aşağıdaki Kaynaklar bölümünde yer alan dosyayı indirebilirsiniz.

Kaynaklar:

Haydi ilk etkinliğimize birlikte başlayalım. Önceki haftalarda sizlerle birlikte sürükle bırak etkinlikleri yapmıştık. Biliyorsunuz ki sürükle ve bırak etkinlikleri Action Scrip 3.0 kodlama dilinde;

nesne_ornek_adi.startDrag();   ve nesne_ornek_adi.stopDrag();   kodları kullanarak yapılır. Şimdi işlem basamaklarını tek tek takip ederek uygulamamızı gerçekleştirelim.

Oyuncaklarımı Topluyorum

İşlem Basamakları:

  1. 1000 x 600 piksel boyutunda bir sahne oluşturun.
  2. Sahneye çocuk_odası.png resmini arkaplan olarak ekleyin ve Katman 1’in adını arkaplan olarak değiştirin.
  3. Yeni bir katman oluşturun ve oyuncaklar ismini verin.
  4. Oyuncaklar katmanına 12 oyuncağı ve kutu yazan resmi ekleyin.
  5. En üste yeni bir katman daha oluşturun ve adını kutu_ön olarak değiştirin. Bu katmana da kutu_ön.png isimli resmi ekleyin.
  6. Eklediğiniz kutu.png resmini sahnede uygun bir yere yerleştirip, kutu_ön.png resmini de kutu.png resminin üzerine hizalayın. Kutu.png nin oyuncakların arkasında kalması için aynı katmandaki yerleşimini en alt olarak ayarlayın. (Sağ tık-yerleşim-en alt)
  7. Eklediğiniz 12 oyuncağı sahnede dağınık olarak yerleştirin.
  8. 12 oyuncağı ve kutu.png’yi film klibine (F8) çevirip hepsine “isimlendirme kurallarına göre” uygun örnek adları verin.
  9. En son katmanımız olan action katmanını açın ve kodlamaya başlayın.
  10. Video 2 saat sonra yayınlanacak. .Haydi biraz kendin çabala. Çalışmayı başardığında bize mesaj at.

Video :

Saat 12.30 da yüklenecek.


Kaynak Kodlar :

Saat 22.00 da yüklenecek.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.