Öğretmenler için sınıf içi ve dışı uygulamalar

Günümüzde eğitim sadece okulda yapılan bir faaliyet olmaktan çıktı. İnternetin 2000’lerin başında hayatımıza girmesiyle birlikte insanlar kütüphanelerin yolunu unutmaya başladı. ADSL bağlantı ile tanıştığımızda çeşitli kavramlar yerleşti hayatımıza. Sosyal Medya, Youtube, Web 2.0 gibi. Eğitim interaktif hale geldi. Öğretmenin tek düze anlatımından, öğrenci merkezine doğru bir kayma gerçekleşti. Öğrenmeyi öğrenme kavramı karşımıza çıktı mesela. Öğretmenler ve öğrenciler için mobil uygulamalar ve çeşitli siteler dersi daha eğlenceli yapmak için üretildi. Bu yazımıda bizzat bizimde kullandığımı bu uygulamaların neler oldukarını inceleyeceğiz.

Öğretmenler için uygulamalar :

Kahoot : Öğrencilerinize küçük sınavlar veya ders destekleyici sorular sormanın en eğlenceli hali. Televizyonlardaki yarışma programlarını andıran yapısı ile öğrencileriniz sizden her hafta kahoot yapmanızı isteyecek. İsterseniz bir kaç basit adımda kendi test, tartışma ve anketlerinizi oluşturabilir yada diğer kullanıcılar tarafından üretilmiş Kahoot’ları kullanabilirsiniz.

Web Sitesi : https://getkahoot.com/


Class Dojo : Öğrencilerinize ve ailelerine öğrencinin ders içinde sergilediği davranışların neler olduğunun geri dönütünü anlık verdiğiniz bir programdır. Yoklama yaptığımız, olumlu ya da geliştirilmesi gereken davranışları puanlayarak sınıf içi rekabeti eğlenceli hale getirdiğimiz bir uygulama. Öğrencilerin kendilerine ait birer avatarı var ki bu avatarı isterlerse özelleştire biliyorlar. Oğlum / Kızım bugün günün nasıl geçti sorusunun tarih olacağı bir uygulama. Çünkü veli öğrencisinin neler yaptığını takip edebiliyor. Ayrıca sınıfta yapılan etkinlikler ile sınıf hikayeleri oluşturabilirsiniz.

Web Sitesi : https://www.classdojo.com/tr-TR/


Edmodo : Facebook yapısına benzeyen arayüzü ile öğrenci, öğrtmen ve veli iletişimini üst seviyeye çıkaran bir eğitim paylaşım ortamı. Öğrencilerinize sınıf oluşturup üye olmalarını sağlıyorsunuz. Onlara ödevler verip, ödevlerini edmodo üzerinden göndermesini sağlıyor ve sistem üzerinden not verebiliyorsunuz. Anketler oluşturarak sınıf içi etkileşimi artırabilirsiniz. Öğrencilerinize rozetler vererek onların derslerde daha istekli olmasını sağlayabilirsiniz.

Web Sitesi : https://www.edmodo.com/

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.