Mobil Uygulamalar

MU-3 Taş Kağıt Makas

Bu uygulamamızda Taş Kağıt Makas oyununu yapacağız. Telefonumuzu salladığımızda ekrandaki resim taş, kağıt ya da makastan biri olacak. Arkadaşımızda kendi telefonundan aynı anda sallayacak ve çıkan sonuca göre kim puan aldıysa +1 düğmesine basıp puanını bir artıracak. Oyuna tekrar başlanmak istenirse Sıfırla düğmesine basılarak oyun yeniden başlatılabilir. Haydi şimdi birlikte tasarımı aşağıdaki gibi oluşturalım.

Görsel Tasarım :

Tasarımda Yatay Kaydırıcı Hizalama kullandık böylece öğeleri yan yana yerleştirebildik. Resimler Yatay Kaydırıcı Hizalama özelliklerinden arkaplan rengini aşağıdaki resimlerin de arkaplan rengi olan #ffd93d olarak ayarladık. Böylece resimler tam ekran gözüküyormuş gibi oldular.

İşlem Basamakları :

  1. Resimler için Yatay Kaydırıcı Hizalama ekledik. Adını Resimler olarak değiştirdik.
  2. Yatayda tam ekran dikeyde %50 olarak ayarladık.
  3. İçine Resim attık ve ismini sonuç olarak değiştirdik.
  4. sonuc resminin Resim özelliklerinden salla.jpg i seçtik.
  5. Resim 1, Resim 2 ve Resim 3 ekledik ve bunların Resim özelliğini sırasıyla tas.jpg, kagıt.jpg ve makas.jpg olarak belirledik.
  6. Kontrol için Yatay Kaydırıcı Hizalama ekledik. Adını Kontrol olarak değiştirdik.
  7. İki düğme ekledik. Birinin adını arttir diğerinin adını sifirla yaptık. Metinlerini +1 ve Sıfırla olarak değiştirdik.
  8. En alta etiket ekledik ve adını skor olarak değiştirdik. Varsayılan değerini 0 yaptık. Arkaplanını yeşil ve yazı boyutunu 90 ve kalın yaptık.
  9. Tasarımımız tamamlandıktan sonra aşağıdaki kod bloklarını Bloklar kısmında oluşturduk
  10. Programımızı çalıştırıp test ettik. İyi eğlenceler.

Kod Blokları:


Uygulamada Kullanılacak Resimler :

Serhat Demir

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.