Mobil Uygulamalar

Mobil Uygulamalar – 1

11. Sınıflar Mobil Uygulamalar dersinde başlangıçta App Inventor kullanacağız. Şimdi hep birlikte App Inventor yazılımını tanıyalım.

App Inventor

MIT App Inventor. Telefonlar ve tabletler için tamamen işlevsel uygulamalar oluşturmasına olanak tanır. Sezgisel, görsel bir programlama ortamıdır. MIT App Inventor’a yeni başlayanlar, 30 dakikadan daha kısa sürede basit bir uygulamaya sahip olabilirler. Dahası, blok tabanlı araç, geleneksel programlama ortamlarından çok daha kısa sürede karmaşık, yüksek etkili uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştırır. MIT App Inventor projesi, başta gençler olmak üzere tüm insanları teknoloji tüketiminden teknoloji yaratmaya geçmeye teşvik ederek yazılım geliştirmeyi demokratikleştirmeyi amaçlıyor.

Küçük bir MIT CSAIL personeli ve öğrencileri ekibi, uluslararası bir mucit hareketinin çekirdeğini oluşturur. Bu ekibi Profesör Hal Abelson tarafından yönetir. 

App Inventor Açılış ve Kayıt Olma :

Yandaki bağlantıdan App Inventor Web Sitesi ne gidin ve sol üstte yer alan “Create Apps!” düğmesine tıklayın. Google hesabınız ile kayıt olun ve App Inventor’u kullanmaya başlayın.

App Inventor Arayüzü :

App Inventor

En üst kısımda menüler yer almaktadır. (Projeler, Bağlan, Oluştur, Ayarlar, Yardım). Sol kısımda Palet bölümü, Orta kısımda Görüntüleyici, Sağ kısımda ise Bileşenler ve Özellikler bölümleri yer alır. Menü ile diğer bölümlerin arasında kalan yeşil bantta Projenizin adı, Ekran geçişleri ve Ekran ile ilgili işlemler ile bu bölümün en sağında Tasarımcı ve Bloklar diye iki adet düğme bulunmaktadır. Tasarımcı modunda uygulamamızın tasarım ekranı gözükür. Bloklar da ise aşağıdaki resimde olduğu gibi kod bloklarını yani projemizin yazılım kısmını yapabiliriz.


İlk Uygulamam

Tüm yazılım uygulamalarında olduğu gibi bizde gereğini yerine getirip “Merhaba Dünya” uygulamasını gerçekleştirelim.

İşlem Basamakları :

  1. Projeler Bölümünde “Yeni Proje Başlat” düğmesine tıklayıp açılan pencereye projemizin ismini MerhabaDunya_P1 olarak giriyoruz.
  2. Bileşenlerde Screen seçili iken özellikler bölümünden arkaplan rengini cam göbeği (cyan) seçiyoruz.
  3. Yatay Hizalama Orta, Dikey Hizalama Merkez yapıyoruz.
  4. Başlık olarak İlk Projem Yazıyoruz.
  5. Kullanıcı Arayüzü bölümünden etiketi telefonun üzerine sürükle bırak ile bırakıyoruz.
  6. Metni Merhaba Dünya olarak değiştiriyoruz.
  7. Özellikler bölümünden Font Büyüklüğünü 20 yapıyoruz.
  8. Uygulamamızı tamamladık şimdi test etmek için Bağlan menüsünün altındaki AI Refakatçisini kullanabiliriz. Bu seçeneği seçtiğimizde Companion’a Bağlan açılır penceresi gelecek. Bu pencerenin içerisinde bir kare kod olacak.
  9. Cep telefonuna indirdiğimiz MIT AI2 uygulamasını çalıştırınız ve kodu taratın.
  10. Bağlantı hızınıza ve sunucu yoğunluğuna göre uygulama yüklenecektir.

Bağlantı Sorunları :

Eğer bir bağlantı sorunu yaşarsanız “Bağlantıyı Sıfırla” ve “Fabrika Ayarlarını Sıfırla” seçeneklerini kullanarak uygulamaya yeniden bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Dilerseniz diğer bağlantı yöntemlerini de kullanabilirsiniz.

Serhat Demir

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.