Google Bağlantı Kısaltıcı (Google URL Shortener)

Merhaba bu yazımızda bir google servisi olan Google Bağlantı Kısaltıcıyı (Google URL Shortener) inceleyeceğiz. Öncelikle URL nedir sorusuna yanıt bulalım?

URL: (Uniform Resource Locator, Bir örnek Kaynak Konumlayıcı, Tekdüzen Kaynak Bulucu),

İnternet’te bir kaynağa ( belge veya resim gibi ) rastgelen, standart bir biçime uygun bir karakter düzenidir.

Sosyal Medyada, özellikle Twitter’da140 karakterle sınırlı bir alanda uzun bir bağlantı paylaşmak bağlantı ile ilgili açıklama yapamama problemini getirecektir.roble Bu pmi ortadan kaldırmak için Google sunduğu bu servisten yararlanabiliriz. Aşağıdaki animasyonlu gifi izleyerek Google Bağlantı Kısaltma ( Google URL Shortener ) servisinin nasıl kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

İşlem Basamakları :

  1. Google URL Shortener sayfasını açın. https://goo.gl/ daha sonra sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Oturum açın” düğmesinden Google hesabınız ile oturum açın.
  2. Sağ üst köşede oturumunuzu açtığınızı göreceksiniz.
  3. Kısaltmak istediğiniz bağlantıyı “Simplify your links” yazısının altındaki kutucuğa yapıştırın ve “SHORTEN URL” düğmesine tıklayınız.
  4. Küçük pencerede goo.gl/ ile başlayan kısa bağlantıyı göreceksiniz.  Aynı pencerede “Done” düğmesine tıklayarak açılan pencereyi kapatabilirsiniz.
  5. Kısaltmasını yaptığınız URL lerin listesini görebilirsiniz.  Short URL sütunu altındaki kısa bağlantıların yanında kopyalama düğmelerine tıklayarak da kopyalama yapabilirsiniz.
  6. URL Listesinde yer alan her bağlantının sonunda üst üste üç nokta göreceksiniz. Buradan Veri Analizi, Kare Kod ve URL yi gizleme yapabilirsiniz.
  7. Bu alanda yer alan Kare Kod düğmesine tıklarsanız bir açılan pencerede URL sini kısalttığınız bağlantının kare kodu görebilirsiniz.
  8. Bu resme sağ tıklayıp Resmi Farklı Kaydet diyerek bilgisayarınıza kopyalayabilir ve dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz.

Google URL Shortener ( Google Bağlantı Kısaltıcıyı ) kullandığınızda sadece URL leri kısaltmazsınız. URL ye kaç kez tıklandığı da takip edebilirsiniz. Ayrıca Analytics Data sekmesinden daha bir çok bilgiye erişebilirsiniz. Böylece bir bağlantı için gerekli tüm bilgilere buradan erişebilirsiniz.

Umarım faydalı bir anlatım olmuştur. Yeni bir makalede görüşmek üzere hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.