Bilişim Teknolojileri AlanıGörsel EğitimProgramlama Temelleri

e-posta Nedir? Nasıl Alınır?

Merhaba bu yazımızda Gmail’den nasıl e-posta alınır? Nasıl e-posta gönderilir? Var olan ve kullanılmayan bir e-posta hesabı nasıl silinir? onları anlatmaya çalışacağım. Öğrencilerimle e-posta üzerine kurduğumuz diyaloglar genellikle şöyle oluyor “Kimlerin e-posta hesabı var? ” diye bir soru yöneltiyorum ve bir kaç kişi parmak kaldırıyor. Ardından “Kimlerin Facebook hesabı var?” diyorum ve bütün parmaklar kalkıyor. Aslında her birinin bir tane e-posta hesabı olmasına rağmen sahip olduklarının farkında bile değiller. e-Posta hesaplarının sadece sosyla medya ya da forum sitelerine üye olunurken kullanılan bir şey olduğunu zannetmeleri de cabası. İşte bu yüzden bu yazıyı yazmaya karar verdim.

e-Posta Nedir? 

İnternet üzerinden gönderilen elektronik mektuptur. Eskiden daha yaygın olarak kullanılan klasik mektuplara benzer. Fotoğraf, müzik, video ve bir çok dosya ek olarak gönderilebilir. Çok hızlı bir iletişim aracıdır. Her gün milyarlarca e-posta gönderilmektedir. e-posta adresi aşağıdaki gibi bir yapıya sahiptir. 

e-Posta Hesabı Oluşturma

İnternet üzerinden kullandığımız e-posta hizmetini ücretsiz sunan servis sağlayıcılar var. İsterseniz bunlardan birini, isterseniz web sitenizin e-posta hizmetini kullanabilirsiniz. Eğer bir web siteniz yoksa ücretsiz servisler ki böyle söyleyince çok anlaşılmıyor ancak Microsoft Outlook, Gmail, Yandex Mail, Yahoo Mail dediğimizde her şey biraz daha netleşir. Bu servis sağlayıcılardan GMail’den nasıl e-posta aldığımızı anlatacağım.

Gmail’de e-Posta Hesabı oluşturma İşlem Basamakları :

  1. İnternet Tarayıcınızın adres çubuğuna www.gmail.com yazarak enter tuşuna basın.
  2. Açılan pencerede “Hesap Oluşturun” butonuna tıklayın.
  3. Adınızı, Soyadınızı ve istediğiniz e-posta adresini yazınız.
  4. Kendinize en az 8 karakterli bir şifre belirleyin. Şifrenizi yeniden yazın. İleri tuşuna basın.
  5. Gmail tarafından size verilen yönergeleri takip ederek e-posta oluşturma işleminizi sonlandırın.

YouTube Videosu :

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız :

Serhat Demir

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

One thought on “e-posta Nedir? Nasıl Alınır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.