Durum çok ciddi. Birileri sizi fena kandırıyor…

Ben çocukken posta kutusuna küçük bir kağıt bırakılırdı. Üzerinde Peygamber Efendimizi rüyamda gördüm bu yazıyı yedi haneye ver yoksa büyük belalar musallat olur diye bir yazı yazardı. Bir çok kişi telaşa kapılır ve bilinçsizce bunu çoğaltırdı.

Son bir kaç gündür Facebook da hemen hemen tanıdığım herkesin duvarında aşağıdaki metin var.

Durum çok ciddi. 
Yapmadığımız bir paylaşım yüzünden ceza almamak için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi çerçevesinde, Facebook'un güvenlik açığından ötürü hesabım üzerinde bulunan tüm verilerimin (IP, fotoğraflarım, paylaşımlarım vs.) çarpıtma yolu ve yasa dışı bir şekilde sahte kişilerce kullanılmasından ve doğabilecek tüm zararlardan ilgili Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabım olmadığını bildirir ve gereğinin buna göre yapılmasını tarafınıza arz ederim.
NOT:Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın.18.07.2016

Bu yazıyı paylaşan insanlar çok fena trolleniyor. Bu kadar önemli olan bir haberse ve tüm yurttaşları ilgilendiriyorsa Jandarma Genel Komutanlığı web sitesinde haber olmaz mıydı?

jandarma

Lütfen böyle asılsız şeyleri paylaşmayın. Azıcık araştırma yapalım. Facebook da paylaştığınız her şeyden siz sorumlusunuz. Sizin hesabınızın kopyalanması ise başka bir hukuki sorun bu da o hesabı açan kişi için düşünülmesi gereken bir şey. Bu durumda şikayet mekanizmasını işletmeniz gerekir.

Bu durum gösteriyor ki bilgi kirliliği ve dezenformasyon sosyal medyanın en büyük sorunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.