Covid-19 Sürecinde Uzaktan Eğitimler

Merhaba yaklaşık bir hafta on gündür çok hareketli ve kritik günlerden geçiyoruz. Dünyayı etkisine altına alan Koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında Milli Eğitim Bakanlığımız okullarda eğitime ara verildiğini ve uzaktan eğitim sürecinin başlayacağını duyurdu. Öncelikle bu süreçte telaşa yer verecek bir durum yok. Çok zorunlu kalmadığımız takdirde evimizden çıkmayalım ve mesafemizi koruyalım. Sağlık Bakanlığımızın önerilerine titizlikle uyalım.

Uzaktan Eğitim özellikle bilişim teknolojileri ile ilgilenenlerin senelerdir anlatmaya çalıştığı bir durum. Dünya’nın bu yönde hamleleri zaten vardı. Ülkemizde de güzel girişimler var. Bu yazımızın amacı sizleri bu içerikler konusunda bilgilendirmektir. Hem kendinizi, hem öğrencinizi, hem de çocuklarınızı geliştirebileceğiniz yüzlerce web sitesi ve platform mevcut. Bunları tanıtırken ilk olarak Türkçe içerikleri, sonrasında da İngilizce içerikleri paylaşacağım. Eklememi istediğiniz ve sizinde bildiğiniz içerikler mevcutsa lütfen yorumlara bırakın ve bu yazıya ekleyelim. Şimdiden hepinize teşekkür eder ve iyi öğrenmeler dilerim.

Türkçe İçerikli Kaynaklar :

BT Akademi :

BTK Akademi Uzaktan  Eğitim

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) bilimsel, teknolojik ve sürekli kendini yenileyen eğitim anlayışı ile “Bilginin Adresi” sloganıyla yola çıkan BTK Akademi, özellikle bilgi teknolojileri alanında oluşturduğu dijital eğitim portali ile tüm vatandaşlarımıza ulaşmayı hedeflemektedir. Online eğitimlerin yanı sıra gerçekleştirdiği sınıf içi eğitimlerle de BİT sektörüne yönelik konularda eğitim almak isteyen her kesimin mesleki ve teknik ihtiyaçlarını mekan ve zamandan bağımsız olarak karşılayacaktır.

https://www.btkakademi.gov.tr/


Bilge İş :

Bilge İş ODTÜ Uzaktan Eğitim

Bilge iş Projesi, Türkiye’de işçi ve işverenlerin uyum yeteneklerinin geliştirilmesine katkı sağlanması, teknolojiye uyumu geliştirilmiş bir iş gücü piyasası oluşturulmasının desteklenmesi, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kullanımın ve etkinliğinin artırılması, işçi ve işveren düzeyinde kapasite geliştirilmesi doğrultusunda uygulanmaktadır. Bu çerçevede, Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir ve Gaziantep olarak belirlenen 5 pilot ilde üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları, sürekli eğitim merkezleri, organize sanayi bölgeleri gibi paydaşlarla işbirliği protokolleri imzalanması, pilot illerde yaşayan işçi ve işverenlerin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, işletmelerin ihtiyacına yönelik 100 çevrim içi ders oluşturulmasına yönelik faaliyetler yürütülmesi planlanmıştır. Türkçe ve İngilizce dil seçenekleri mevcuttur.

https://bilgeis.net/tr


Hayalini Tasarlayanlar :

Hayalini Gerçekleştirenler

Hayalini Tasarlayanlar geleceğin yetkinliklerini lise öğretmenleri ve öğrencilerine kazandırmayı amaçlayan MEB onaylı bir projedir. Sabancı Vakfı desteğiyle Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından hayata geçirilen proje kapsamında herkese açık çevrimiçi içerikler oluşturularak öğrencilerin teknolojiyi kullanarak yaratıcı bir şekilde problem çözmesi amaçlanmaktadır.

https://www.hayalinitasarlayanlar.org/


İstanbul İşletme Enstitüsü :

İstanbul İşletme Enstitüsü

İstanbul İşletme Enstitüsü, öğrencilerin yeni bakış açıları kazanması, mesleki becerilerini geliştirmesi ve belirli bir alanda uzmanlaşmaları için oluşturulmuş uzaktan ve örgün eğitim sunan kuruluştur. Bu fikri ve kuruluşu öğrenmeye istekli bireyler oluşturdu. H. Clausen öğrenmenin pahalı olduğunu söylüyor. Günümüz bilgi toplumunda bilgi çok değerli ve pahalıdır. Ancak parayla satılamayan ve parasal bir değeri olmayan öğrenme arzusu faaliyetlerimizin asıl amacını oluşturuyor. Biz öğrenme arzusunu herşeyin üstünde tutuyoruz. Yeni şeyler öğrenmeye istekli bireyler olduğu sürece bizler de yeni şeyler anlatmaya devam edeceğiz. Kurulduğumuz günden bu yana aramıza yeni uzmanlar ve akademisyenler katıldı ve katılmaya devam ediyor. Kuruluş yılımız olan 2012 yılından bu yana birçok Sivil Toplum Kuruluşu ile çalışma yaptık. İşaret dili gibi toplumsal fayda yaratan eğitimleri destekledik ve gelecek hedeflerimiz arası ekledik. Özellikle uzaktan eğitim alanında ülke sınırlarını aşan bir aşamaya gelmek gelecek planlarımızda emin adımlarla yürümemizi sağlıyor.

https://www.iienstitu.com/


Kosgeb Uzaktan Eğitim Sistemi :

Kosgeb

KOSGEB uzaktan eğitim sisteminde Girişimcilik eğitimi, kendi işini kurmak isteyen girişimcilerin bir iş modeline dayalı olarak kuracağı işletmelerin başarı düzeylerini artırmak amacıyla düzenlenen eğitim programıdır.

https://lms.kosgeb.gov.tr/


İngilizce İçerikli Kaynaklar :

İngilizce içerikli kaynaklara geçiş yapmadan hem İngilizce hem de Türkçe içeriklerin sunulduğu ve şu anda bence bir numaralı uzaktan eğitim platformu olan UDEMY’den bahsetmek isterim.

Udemy :

Udemy

Udemy platformu ile ister bir çok alanda yeni bilgiler öğrenerek kendinizi geliştirip sertifikalar alabilir, isterseniz de kendi kursunuzu oluşturarak para kazanabilirsiniz. Dilediğiniz her yerden Udemy platformuna giriş yaparak kurslarınızı tamamlayabilirsiniz.

https://www.udemy.com/


edX :

edX

edX, eğitim ve öğrenim için güvenilir bir platformdur. Harvard ve MIT tarafından kurulan edX, 20 milyondan fazla öğrenciye, dünyadaki en iyi üniversitelerin çoğunluğuna ve endüstri lideri şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Küresel bir kâr amacı gütmeyen kuruluş olarak edX, geleneksel eğitimi dönüştürerek maliyet, yer ve erişim engellerini ortadan kaldırıyor. İnsanların kendi terimleriyle öğrenmelerini talep eden edX, eğitim olanaklarını yeniden tasarlıyor ve çığır açan MicroMasters® programları da dahil olmak üzere en yüksek kalitede, eklenebilir öğrenme deneyimleri sunuyor. edX, veri ve bilgisayar bilimlerinden liderlik ve iletişime kadar çeşitli konularda meraklı zihinlere yönelik kurslar sunmaktadır. edX öğrenmeye gittiğiniz her yerdir.

https://www.edx.org/course


Coursera :

Coursera

Coursera’daki her kurs, birinci sınıf üniversitelerden ve şirketlerden üst düzey eğitmenler tarafından verilmektedir, böylece her zaman, her yerde yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz. Yüzlerce ücretsiz kurs , isteğe bağlı video derslerine, ev ödevlerine ve topluluk tartışma forumlarına erişmenizi sağlar. Ücretli kurslar, tamamlandığında sınavlar ve projeler ile paylaşılabilir Kurs Sertifikası sağlar. “Dünyanın en iyi öğrenme deneyimine erişerek herkesin, her yerde hayatını değiştirebileceği bir dünya öngörüyoruz.” sloganıyla eğitim vermeyi amaçlayan bir eğitim platformudur.

https://www.coursera.org/


Udacity :

Udacity

Udacity, Stanford eğitmenleri Sebastian Thrun ve Peter Norvig’in “Yapay Zekaya Giriş” kurslarını çevrimiçi olarak herkese ücretsiz olarak sunmayı seçtiklerinde çevrimiçi öğrenmede bir deney olarak başladı. 190’dan fazla ülkede 160.000’den fazla öğrencisi var. Küresel ölçekte eğitim potansiyeli hayranlık uyandırıcıydı ve Udacity eğitimi eşit seviyede sunma misyonunu sürdürmek için kuruldu. Bugün Udacity, dünyanın dört bir yanındaki hevesli öğrencilere, en önemlilerinden bazılarına katılma ve katkıda bulunma fırsatını gururla sunar.

https://www.udacity.com/


Corious :

Corious

“Her gün yeni bir şey öğrenmek ister misin?” mottosuyla öğrenmeye ne kadar zaman ayıracağınızı seçiyorsunuz ve e-posta adresinizdeki gelen kutusuna ya da cep telefonunuza size özel Meraklı Öğrenme Bölümleri geliyor. Bu sayede belirlediğiniz günlük hedeflerinize ulaşıyor, beyninizin yaratıcılık, pratiklik ve akademik merkezlerini çalıştırıyorsunuz. Her konuda 25.000’e varan ders alabiliyorsunuz. Bu sayede beyninizi her gün çalıştırıyorsunuz. Mutlu ve sağlıklı oluyorsunuz.

https://curious.com/


İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.