Çocuklar için Programlama ( III- Small Basic İlk Programım )

smallbasicilkprg2

Merhaba. Bundan önceki iki dersimizde Small Basic programının kurulumunu ve arayüz tanıtımını anlatmıştık. Bu dersimizde ise Small Basic ile ilk programımızı yazacağız. Programı çalıştırdıktan sonra Kod düzenleyicisine

TextWindow.WriteLine("Merhaba Dünya")

yazacağız. Bu ifadeyi yazmak için klavyeden “t” tuşuna bastığınızda programda bir pencere smallbasicilkprog01açıldığını göreceksiniz. Bu Small Basic programının harf duyarlı ( intellisense ) özelliğe sahip olduğunu gösterir. Program size t ile başlayan komutları listeler. Size istediğiniz komutu seçme şansı verir. “TextWindow” komutunu seçtikten sonra “.” ya bastığımızda yine bir pencere açılırsmallbasicilkprog02 burada yer alan “WriteLine” ifadesini seçiyoruz. Daha Sonra çift tırnak içine Merhaba Dünya yazıyoruz ( “Merhaba Dünya” ) programlarda bir metni genellikle ” ” içinde ifade ederiz.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra programı çalıştırmak için “Çalıştır (F5)” düğmesine ya da klavyemizdeki F5 fonksiyon tuşuna basmamız yeterli olacaktır. Eğer programınız düzgün çalıştıysa aşağıdaki çıktı ekranını benzer bir şey görmeniz gerekir.

smallbasicilkprog03

Small Basic ile İlk Programım

 –>> Çocuklar için Programlama ( I- Giriş-Kurulum ) <<–

–>> Çocuklar için Programlama ( II- Arayüz Tanıtımı ) <<–

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.