Çocuklar için Programlama ( II- Small Basic Arayüz Tanıtım )

Çocuklar için Programlama ( I-Giriş) yazımızda Small Basic programını bilgisayarımıza nasıl kuracağımızı öğrenmiştik. Bu dersimizde de Small Basic programının arayüz tanıtımını yapacağız.

Small Basic programını kurup çalıştırdığımızda aşağıda bulunan fotoğraftaki gibi bir pencere açılacaktır. Bu pencere üç ana bölümden oluşur. Şimdi bu bölümleri tanıyalım.

smallbasictanitim

1 – Kod Düzenleyici ( Editor) : Yeni bir programı bu bölümde oluşturabilirsin. Ya da daha önce oluşturulmuş bir programı açıp bu bölümden düzenlemeler yapabilir ve yeniden kaydedebilirsin. Kod Düzenleyici bölümü sana birden fazla programı açıp pencereler arası geçiş yaparak istediğin programda istediğin değişikliği yapma şansı verir.

2- Araç Çubuğu (Toolbar) : Yeni oluşturduğumu bir programı kaydetme, daha önce oluşturduğumuz bir programı açma, kes, kopyala, yapıştır ve çalıştır komutlarının yer aldığı bölümdür.

3- Arayüz (Surface) : Kod düzenleyici (editor) pencerelerinin üzerinde yer aldığı ve kullanmakta olduğumuz programın sürüm bilgisinin yer aldığı bölümdür.

Programımızın hangi bölümlerden oluştuğunu öğrendik. Şimdi ilk programımızı yazmaya hazırız…

–>> Small Basic ile İlk Programım için tıklayın… <<–

İlginizi çekebilecek diğer Small Basic yazıları :

–>> Çocuklar için Programlama ( I- Giriş ) <<–

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.