Bilişim Teknolojileri AlanıGrafik ve Animasyon

AS3 – Karar Yapıları

Adobe Flash Action Script 3.0 da karar yapılarının kullanımı diğer programlama dilleri ile hemen hemen aynı. Karar yapıları programımızın akışını denetlememize olanak verir. Bu sayede program istediğimiz yönde hareket eder.  Karar yapıları if, if-else, else if  ve switch-case olmak üzere tanedir.

if  İfadesi :

Şartın doğru olup olmadığını denetler eğer şart doğruysa parantez içindeki işlemleri gerçekleştirir.

if-else İfadesi :

Şartın doğru olup olmadığını denetler eğer şart doğruysa parantez içindeki işlemleri gerçekleştirir. Eğer şart yanlışsa else ifadesinin parantezindeki işlemleri gerçekleştirir.

if – else if İfadesi :

Bir birine bağlı birden fazla şartın kontrol edileceği durumlarda kullanılır. Eğer ilk şart doğru değilse ikinci şarta o da doğru değilse üçüncü şarta şeklinde devam eder. Eğer hiç biri doğrulamazsa sona else ifadesi yazılarak istenilen gerçekleştirilebilir.

Switch-Case İfadesi :

Birden fazla koşul için gerekli kontrolü yapar. Fakat şartın boolean bir ifade döndürmesine bakmaz, değer kısmına yazılan ile kontrol ifadesinin aynı olup olmaması kontrolünü sağlar. Kullanımı ve yapısı çok basittir. İstenilen kadar kontrol ifadesi eklenebilir.

İşlem Basamakları:

  1. Adobe Flash programında 800×400 boyutunda ActionScript 3.0 belgesi oluşturun.
  2. Aşağıdaki ekler bölümünde yer alan arkaplanı içeri aktar ile çalışma alanına aktarın. Katmanın adını Arkaplan olarak değiştirin ve katmanı kilitleyin.
  3. Yeni bir katman ekleyin. Buraya resimdeki gibi iç nesne ekleyin. 
  4. Daha sonra aşağıdaki kodları sırasıyla yazınız.
  5. Test edip hata varsa gerekli düzeltmeleri yapınız.

Kodlar:

Çıktı :

Ekler:

Serhat Demir

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.