Fatih ProjesiÖğretmenlerYazılım

Antropi Teach Yazılımı

Fatih Projesi Teknoloji Kullanım Kursunda anlattığımız faz 2 etkileşimli tahtalarla gelen Antropi Teach Yazılımını genel olarak inceleyecek ve başlıca özelliklerinden bahsedeceğiz.

Tanıtım :

Fatih Projesi kapsamında 2. faz tahtalar ile birlikte gelen Antropi Teach Yazılımı ilk açıldığında bize tanıdık bir windows programını anımsatıyor. MS Paint programını andıran arayüzü ile kullanımı oldukça kolay bir programdır.

Antropi Teach açıldığında, sol tarafta taşınabilir ana araç çubuğu bulunmaktadır. Bu araç çubuğu ekranda istenen yere taşınabilmekte ve özelleştirilebilmektedir. Araç çubuğunun en üstündeki alandan tutularak istenen yere taşınabilmektedir. Bu alanın altında çizimlerde kullanılabilecek renkler gösterilmektedir. Kalem aracı kullanmadan önce istediğiniz renk üzerine dokunarak kalem veya şekil rengini ayarlayabilirsiniz.

Renk butonlarının altında ince uçlu kalem, kalın uçlu kalem, seçme aracı ve diğer araçları gösteren buton bulunmaktadır. İnce uçlu kalem ve kalın uçlu kalem ile yapılan her çizim vektöreldir ve gerçek-zamanlı eğri uydurma ile güzelleştirilir.

Seçme aracı ile sayfada çizilen veya sayfaya eklenen herhangi bir nesneyi seçebilirsiniz. Bu sayede seçilen nesneyi sayfada başka bir yere taşıyabilir, çevirebilir, yeniden boyutlandırabilir veya nesneyi değiştirmek için kullanılan ek özelliklere erişebilirsiniz. Seçme aracının altındaki simge ile Masaüstü Modu’na geçiş yapılabilir.

Araç çubuğunun en altındaki artı simgesi ile diğer araçların ve özelliklerin gösterildiği araç kutusunu açabilirsiniz. Araç kutusunun alt kısmında yer alan çizgi ile araçlar ve sayfa özellikleri ayrılmıştır.

Özellikler : 

Akıllı silgi :

Kalem ile yapılan çizimleri silmek için kullanılır. Silgi boyutunu otomatik olarak ayarlar ve 5 sn kullanılmadığı zaman, bir önceki araç aktive olur.


Masaüstü modu:

Diğer uygulamalara erişmek ve ekran görüntüsü almak için kullanılır. Araç kutusu içerisindeki ekran simgesine dokunarak başlatılır. Masaüstü modunda farklı bir araç çubuğu gösterilir. Bu araç çubuğu sayesinde kısmi veya tam ekran görüntüsü alınabilir. Ekran görüntüsü almadan Antropi Teach’e dönülmek istenirse, geri butonuna basılmalıdır.


Ses ve Video Kaydı : 

Araç kutusu içindeki kamera simgesine dokunarak ses veya video kaydı yapılabilir. Ses kayıtları mevcut sayfa içine gömülerek, oluşturulan dokümanla birlikte taşınabilir. Video kayıtları ise seçilen lokasyona kullanıcının verdiği isim ile kaydedilir.


Metin Kutusu:

Antropi Teach ile sayfalara metin kutusu ekleyip, gerçek veya sanal klavye ile yazı yazabilirsiniz. Araç kutusu içerisindeki metin kutusu aracına dokunun. Daha sonra sayfa üzerinde istediğiniz noktaya dokunarak metin kutusunu ekleyin.


Işıldak:

Araç kutusundaki ışıldak (sahne ışığı) simgesine dokunarak açılır. Öğrencilerin belli bir alana odaklanması için kullanılır. Siyah alanlardan sürüklenerek istenen noktaya taşınabilir. Gri alanlardan sürüklenerek ise ışığın boyutu ayarlanır. Kapatmak için araç kutusundaki ışıldak simgesine tekrar dokunmak gerekir.


Tablo: 

Antropi Teach içinde sayfalara tablolar eklenebilir. Bunun için araç kutusundaki tablo simgesine dokunup tablo aracını seçtikten sonra sayfada sürüklenerek istenen satır ve sütun sayısına göre tablo eklenir.


Süre Ölçer: 

Derste süreli aktiviteleri yapabilmek için Antropi Teach içinde bir süreölçer vardır. Araç kutusundaki saat simgesine dokunarak açılan pencereden kontrol edilir. Süreölçer aracının kapatma tuşundan kapatılabilir.


Arkaplan Deseni:

Sayfanın desenini değiştirmek için araç kutusunun en altında yer alan buton kullanılır. Sayfa deseni satır, kareli vb olarak ayarlanabilir.


Arkaplan Rengi: 

Sayfanın arkaplan rengini değiştirmek için araç kutusunun en altında yer alan butonlardan, solda gösterilen kullanılır. Sayfa arkaplan rengi ise koyu ya da açık renk olarak ayarlanabilir. Arkaplan rengi değiştirildiğinde, sayfadaki çizimlerin ve şekillerin renkleri de okunabilirliği korumak üzere otomatik olarak değiştirilir.


Çift Sayfa Modu: 

Çift sayfa modunda ekranda aynı anda iki sayfa gösterilir. Bu modda her sayfaya ait bir araç çubuğu vardır ve aynı anda iki kullanıcının farklı araçlarla yazılımı kullanabilmesini sağlar. Çift sayfa modunu açmak ve kapatmak için araç kutusundan solda gösterilen çift sayfa simgesine dokunmak gerekir.


Nesne Özellikleri :  

Seçme aracı ile herhangi bir nesne seçildiği zaman, seçili alanın sol üst köşesindeki simge aracılığı gelişmiş nesne özelliklerine erişilebilir. Bu menüden nesneyi kopyalayabilir, kesebilir, çoğaltabilir, kilitleyebilir, yatay veya dikey olarak çevirebilir, opaklığını ayarlayabilir, gruplayabilir ve katman sırasını değiştirebilirsiniz.

Kilit simgesine dokunarak, nesneleri kilitleyebilirsiniz. Kilitlenmiş bir nesne veya nesne grubu taşınamaz veya değiştirilemez. Kilidi açmak için nesnenin seçme aracı ile tekrar seçilerek kilidi çöz simgesine dokunmak gerekmektedir.

Birden fazla nesne seçildiğinde, nesne manipülasyonu menüsünde zincir simgesi aktif olur. Bu simge ile nesneler gruplanabilir. Gruplanmış nesnelerde bu simge, kırık zincir olarak görünür. Bu simge aracılığı ile de grup çözülür.


Pop-Up Menü: 

Sayfanın herhangi bir yerine sağ tık yapılarak veya dokunmatik ekranda çift parmakla dokunarak açılır. Bu menü sayesinde sık kullanılan işlevlere kolay erişilir. Kalem, Seçme, İşaret araçlarına ek olarak Renkler ve Yapıştır butonları vardır.
Soldaki Yapıştıştır butonu ile kopyalama geçmişindeki son 10 nesne görülür ve istenen nesne yapıştırılabilir.


Dosya Menüsü: 

Yazılımın dosya menüsü sağ altta görünen buton ile açılmaktadır. Yazılımı kapatma, ayarları değiştirme ve dosya kaydetme, açma gibi işlemler bu menüden yapılır.

Antropi Teach gelişmiş dosya seçeneklerine sahiptir. Antropi Teach ile oluşturulan dosyaları kendine özgür formatında (*.ants) kaydedebilir ve bu formatta kaydedilmiş dosyalar açılabilir.
ANTS formatı dışında Antropi Teach yaygın şekillde kullanılan formatları da desteklemektedir. Antropi Teach içinde oluşturulan çalışmalar PDF, HTML, JPG, PNG, GIF gibi formatlarda dışa aktarılabilir. Desteklenen tüm formatlar için, dosya menüsü içerisindeki dışa aktar seçeneğine dokunmanız yeterlidir.
Antropi Teach, destekleyici materyalleri veya medya dosyalarını da içeri alabilir. Örneğin bir fotoğraf, ses dosyası veya bir PDF dosyası eklemek için dosya menüsü içerisinden içeri al seçeneğine dokunulmalıdır. Açılan pencere ile istenen dosya seçilip içeri alınabilir.
ÖNEMLİ: Antropi Teach içine aktarmak istediğiniz dosyayı açmak için özel bir program gerekiyorsa, bu programın bilgisayarınızda kurulu olması gerekmektedir. Örneğin, XLS uzantılı dosyaları içeri aktarabilmek için bilgisayarınızda bu dosyaları açabilecek bir ofis yazılımı kurulu bulunmalıdır.
Antropi Teach’in dosya menüsünden çalışılmakta olan dosyalar yazdırılabilir veya e-posta ile paylaşılabilir. Dosya Antropi Teach’e özgün formatta (*.ANTS) veya PDF olarak paylaşılabilir. Bunun için bilgisayarınızda e-posta istemcisi kurulu olmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar :

Serhat Demir

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni

18 thoughts on “Antropi Teach Yazılımı

 • hentsiii

  A……. K…… nasıl indiriliyor?

  Yanıtla
  • Küfür etmeden de güzel bir şekilde yazılıbilirdi ama sen küfür etmeyi tercih etmişsin. Kurulum Başlığı altında Antropi Teach Logosuna tıklarsan indirme yapar.

   Yanıtla
  • Antropi teach açmak istiyorum

   Yanıtla
 • Bence çok güzel olmuş bilg e indirilirmesi ben tek akıllı tahta indirilir zannetmıstım çok sağolun

  Yanıtla
  • Zaman ayırıp yorum yazdığınız için ben teşekkür ederim. Evde Antropi ile sunumlarınızı hazırlayabilir ve Akıllı Tahtalarda direk çalıştırabilirsiniz. Merak ettiğiniz yerler olursa yoruma ekleyebilirsiniz.

   Yanıtla
 • Unknow

  cidden çalışıyor elinize sağlık internetten aldığım deneme sınavlarını sizin sayenizde daha kolay çözebiliyorum artık

  Yanıtla
 • lokman

  indirdiğimizde bilgisayarda açılmıyor ne yapmamız lazım

  Yanıtla
 • Abbas

  Ses ve görüntü kaydı yaptır dediğimde kayıt başlayıp kapanıyor
  Başka bir pc de sorun yok, nedeni ne olabilir acaba

  Yanıtla
  • Nedenini tam bilmiyorum ancak bende kayıt yaptığım Antropi dosyasını açmaya çalıştığımda hata vermişti. Programı tekrar kurmayı deneyin.

   Yanıtla
 • xxx

  nasıl indirildiğini çözemedim yardımcı olur musunuz

  Yanıtla
 • ismail yıldız

  iyi günler güzel anlatmışsınız emeğinize sağlık ama ben nereden indireceğimi göremedim yardımcı olursanız sevinirim

  Yanıtla
  • Telif hakkından dolayı programın linkini paylaşamıyorum maalesef. Eğer öğretmenseniz EBA İl Koordinatörünüzden ya da Fatih eğitmenlerinden temin edebilirsiniz.

   Yanıtla
  • Telif hakkından dolayı programın linkini paylaşamıyorum maalesef. Eğer öğretmenseniz EBA İl Koordinatörünüzden ya da Fatih eğitmenlerinden temin edebilirsiniz.

   Yanıtla
 • tubanur

  ben antropi teach i indirdim belli bir süre kullandımda ama artık dosya açılmıyor bile aktive kodu girip aktive etmek istesem bile uygulamayı hiç açamıyorum ne yapmalıyım

  Yanıtla
  • gökçe

   bende de aynı sorun var ne yaptınız hocam

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.